Şuan I.B.T. da 0/2 Kişi Online
Anasayfan YapFavorilerine EkleE PostaPlayerHarita
Islik Google   
Bugün 01.09.2015 
          
ANASAYFA
          
FORUM
          
HABERLER
          
DOSYALAR
          
YAZILAR
          
RESİMLER
          
VİDEOLAR
          
MODÜLLER
          
KÖŞE YAZILARI
  Üyelik      Hatırla    Yeni Kayıt - Şifremi Unuttum -      Aklından Neler Geçiyor ? CANLI DESTEK
» Konu Açan hanifi   
 Forum
 Taşağıl Köyü Konya Çumra Taşağıl
       Taşağıl Köyü Konya Çumra Taşağıl

     TAŞAĞIL KÖYÜ     Konya İli Çumra İlçesi Taşağıl Köyü
         Taşağıl Köyü, önceleri Hotamış’ın bir obası olarak kurulmuş iken, yörede daha çok Kocadoksan diye bilinen 1290 (M.1873) kıtlığından sonra yine Hotamış’a bağlı bir köy haline gelmiş ve yakınında taştan örülmüş bir koyun ağılı olduğu için bu ismi almıştır. Çumra ailçesine bağlı olup aslen Hotamış Türkmenlerinin Hacı Gözelli oymağına mensuptur.
       Taşağıl köyü Hotamış’ın güney batısında, Hotamış-Çumra karayolunun güneyinde ve Konya-Karaman yolu ile Çumra’nın batısında yer alır. Hotamış’a 41,Çumra’ya . mesafededir. Nüfusu 1892’de 505 iken 1990’da 1217’dir.
        Köy ilk önce Hotamış’ta oturan Hacı Gözenli oymağının mensupları tarafından kurulmuş Hotamış’a bağlı bir yayladır. Köy olduktan sonra da Karapınar ilçesinin Hotamış nahiyesine bağlı olarak kalmıştır. Fakat 12.2.1930 tarihinde idarî yönden buradan ayrılıp Çumra’ya bağlanmıştır.
       1892’deki hane ve nüfus sayısına bakılırsa Hotamış’ta oturan Hacı Güzeller oymağının kurduğu ilk obadır. Ayrıca 1873’te Hotamış’ın nahiye oluşundaki ayrı muhtarlık olan 6 köyden biridir.
       Köyü çevre ile bağlayan yol 1968’de stabilize edilmiş ve 1993’te asfaltlanmıştır. Köyün içme suyu köydeki sondaj kuyudan sağlanmaktadır. Köye elektrik 1974’te gelmiştir.
Köyde biri 1936’da yapılıp 1988’de yenilenen, diğeri 1997’de ibadete açılan iki cami ve 1977’de yapılan bir Kur’an Kursu vardır. Çok önceleri yapılan ilkokul 1958’de yenilenmiştir. Okulun 1996–1997 öğretim yılı örgenci sayısı 159’dur.
      Ayrıca H. 1332 Konya vilayeti Salnamesinde Sultaniye kazasından bahsedilirken, Taşağıl’da 1326.M.1902’de resmi bir okul açıldığı, okulda 15 erkek öğrenci 1 öğretmen bulunduğu ve öğretmenin Darul muallimin mezunu olup yıllık maaşının 2400 Kr. Olduğu belirtilmektedir.
     Taş ağıl köyü ilk önce şimdiki yerinden . daha doğuda kurulmuş iken daha sonraları su baskını sebebiyle şimdiki yerine taşınmıştır. Yörede yaygın olan cirit oyununun son olarak 1943’te oynandığı ve 1965’te yapılan bir düğünde at yarışı yapıldıği bilinmektedir.
Köy halkının geçim kaynağı hayvancılık ve ziraattır.  Yeraltı kuyuları ile sulu ziraat yapılmaktadır

Resimler Sadece üyeler içindir!

 

         KÖYÜN COĞRAFİ DURUMU

    Taşağıl Köyü,  Konya İlinin Çumra İlçesine bağlı bir köydür. İlçeye uzaklığı 22 Km'dir. Köyümüz coğrafi konumu itibariyle, ilçenin doğusunda, Karadağ'ın kuzeybatısında, Hotamış Gölü'nün (bu göl kurumuştur) batısında yer alır.  Konyaya 67 km uzaklıktadır.

    Köyümüz ovalık ve bozkırla kaplı bir bitki örtüsü üzerinde kurulmuştur. Yer yer yarım metreden sonra say denilen bir tabaka ile karşılaşılır, bu nedenle toprakları uzun köklü bitkilerin yetişmesine uygun değildir.

   Bölgenin iklimi olan karasal iklimin bütün karakteristiklerini gösterir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Köyün kenarına kurulmuş olduğu Hotamış Gölü Bataklık ıslah çalışması nedeniyle kurutulmuş ve buradaki sazlıklarda kaybolmuştur ortaya çıkan toprak ise verimsiz ve tarıma müsait değildir.

KÖYÜN TARİHÇESİ

    Köyümüz halkı köy kurulmadan önce çevrenin merkezi durumunda bulunan Hotamış nahiyesinde oturuyorlarmış. Kızıl İsmail oğullarından Hacı Osman isimli zat köyün eski yerine taştan bir ağıl yapmıştır. Köy ismini buradan almıştır. Önceleri yayla olarak olarak koyun otlattıkları yer olarak kullanılan köy mevkii, sonradan 1870 yılında halkın yerleşmesiyle birlikte köy haline gelmiştir.

     Köyün tarihi bir geçmişi olmayıp bu neden köyde tarihi değere sahip bir eser bulunmamaktadır.

ULAŞIM

    Köyün ilçeye ulaşımı özel taksiler traktörler ve komşu kasaba olan Türkmencamili Belediyesi otobüsü ile yapılmaktadır.

EKONOMİK HAYAT

   köylü geçimini büyük oranda tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. köyde üç bakkal bir demirci bulunmaktadır. Tarımı yapılan başlıca ürünler şeker pancarı, buğday, fasulye ve kavundur. Yer yer küçük çaplıda olsa sebze bahçeleri de bulunmaktadır. Köyün tarım arazilerinin büyük bir kısmı sulanmaktadır, sulamada yağmurlama sistemi kullanılmaktadır. TAşağıl köyü ekonomik olarak iyi denebilecek durumdadır.

Nüfusu 1455 kişidir.

hanifi
Site Sahibi


Durumu Dışarıda
» Cevap Veren hanifi   

Sitemize üye olarak köyünüz tarihi hakkında paylaşımda bulunabilirsiniz.

hanifi
Site Sahibi


Durumu Dışarıda
» Cevap Veren mzz123   

 çok seviyorum burayı yaa :)


---İMZA---

Bağlantı adresi Sadece üyeler içindir!Şarkı Dinle indir

mzz123
Gezici Üye


Durumu Dışarıda
Bu konuda 1 Sayfa 2 Cevap Var
» Son Konular İstatistik Forumda Ara
FERİZDE YAŞAYAN SÜLALELER...
KÜLTÜRÜN OCAĞI KÖY ODALARI...
Karapınar Ücretsiz Kurs İmkanı...
araştırma yapmam gerek...
merhaba türkmen halkı...
Üst Kategori (3)
Alt Kategori (30)
Konular (25)
Cevaplar (23)
Toplam Adettir

Başlık : Konu : Cevap :
» Bugün Giren Üyeler : 0
|#Genel Sorumlu|@Site Yöneticisi|*Bölüm Editörü|+Forum Editörü|!Sohbet Editörü|Gezici Üye|Normal Üye|Hevesli Üye|Azimli Üye|
|Çalışkan Üye|Verimli Üye|Bağımlı Üye|Abone Üye|Tiryaki Üye|Yıldız Üye|Bilgin Üye|Prof Üye|Üstad Üye|Süper Üye|Altın Üye|Ulu Üye|
» CopyrightYukarı Git
2oo8-2o10 © Copyright İSLİK PORTAL-OSMAN ÜLKÜMEN
Site Design Coding © C.C.P. Made in Hanifi Hoca OSMAN ÜLKÜMEN
Sitedeki tüm materyaller islik.bel.tr ye aittir kaynak gösterilmeden kullanılamaz